Sarajevo
22

Social Media

Light
Dark

Građani se truju u smogu, Vlada ne reaguje

Trenutni indeks zagađenja iznosi 196, što svrstava Sarajevo na treće mjesto najzagađenijih gradova u svijetu. Preporuke WHO-aIspred Sarajeva na ovoj neslavnoj listi su Lahore (Pakistan) i Delhi (Indija), dok se iza Sarajeva nalaze Bagdan (Irak), Kolkata (Indija), Akra (Gana), Biškek (Kirgistan), Karači (Pakistan), Kuvajt Siti (Kuvajt) i Vuhan (Kina). Koncentracija PM 2,5 čestica u zraku iznosi 142,6 mikrograma po metru kubnom, što je više od 28 puta od preporuka Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Ono što je neshvatljivo da nema još nikakve reakcije Vlade Kantona Sarajevo. Prve preventivne mjere u smislu zaštite djece, koja su obavezna ići u školu, mogle su biti donesene još jučer. Ipak, djelovanje je stihijsko i konkretnih mjera nema. Princip djelovanja je jednak principu prethodnih vlada. U toku ljetnih mjeseci se ne poduzimaju nikakve mjere, a kada se desi situacija da je Sarajevo na neslavnim listama gore od milionskih gradova u Aziji i Africi, s nekoliko dana kašnjenja, valjda u nadi da će pasti kiša, počne se pričati o ovoj temi. Do tada, ispaštaju najviše hronični bolesnici, ali i svi ostali građani koji su izloženi ovakvom "zraku", piše Avaz. Naslovna fotografija: Avaz

Trenutni indeks zagađenja iznosi 196, što svrstava Sarajevo na treće mjesto najzagađenijih gradova u svijetu.

Preporuke WHO-aIspred Sarajeva na ovoj neslavnoj listi su Lahore (Pakistan) i Delhi (Indija), dok se iza Sarajeva nalaze Bagdan (Irak), Kolkata (Indija), Akra (Gana), Biškek (Kirgistan), Karači (Pakistan), Kuvajt Siti (Kuvajt) i Vuhan (Kina).

Koncentracija PM 2,5 čestica u zraku iznosi 142,6 mikrograma po metru kubnom, što je više od 28 puta od preporuka Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

Ono što je neshvatljivo da nema još nikakve reakcije Vlade Kantona Sarajevo. Prve preventivne mjere u smislu zaštite djece, koja su obavezna ići u školu, mogle su biti donesene još jučer.

Ipak, djelovanje je stihijsko i konkretnih mjera nema. Princip djelovanja je jednak principu prethodnih vlada. U toku ljetnih mjeseci se ne poduzimaju nikakve mjere, a kada se desi situacija da je Sarajevo na neslavnim listama gore od milionskih gradova u Aziji i Africi, s nekoliko dana kašnjenja, valjda u nadi da će pasti kiša, počne se pričati o ovoj temi.

Do tada, ispaštaju najviše hronični bolesnici, ali i svi ostali građani koji su izloženi ovakvom “zraku”, piše Avaz.

Naslovna fotografija: Avaz

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Share to...